انتخاب استاد راهنما برای پایان نامه

انتخاب استاد راهنما برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا

یکی از راههای تسریع در امر نوشتن پایان نامه و پروپوزال دانشگاهی؛ همکاری و همراهی استاد راهنما است. در این مقاله راهکارهایی در این زمینه ارائه می شود

ارائه راهکارهای موثر در امر نگارش پایان نامه و دفاع از رساله در کوتاهترین زمان ممکن و ضمانت حداکثر نمره

جهت مشاوره پایان نامه با شماره های کارشناسان شیفت تماس بگیرید 09101827123 هم اکنون پاسخگوی شمائیم

نقش استاد راهنما در روند انجام پایان نامه

نقش استاد راهنما در تسریع روند پایان نامه غیر قابل انکار است. استاد راهنما اگر فرصت کافی برای هدایت دانشجو داشته باشد (اغلب اساتید با ضیق وقت مواجهند) و رفتار دلسوزانه داشته با اصلاحات سازنده، موجب بهبود روند پژوهش را فراهم کنند، سرعت پیشرفت پایان نامه افزایش می یابد. در این مقاله سعی شده است عوامل موثر در این زمینه مورد مطالعه قرار گیرد.
در مجموعه «استادراه» راهکارهای لازم را جهت هوشیاری در امر انتخاب استا دراهنما با شما در میان می گذاریم. امیدواریم که مفید واقع شود.

انتخاب استاد راهنما برای پایان‌نامه

انتخاب استاد راهنما در دوره کارشناسی ارشد و در مراحل انجام رساله دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان در این دوره است. دانشجو باید در انتخاب استاد راهنما باید بسیار دقت کند چراکه استاد راهنما بر کل فرایند پایان‌نامه او تأثیر خواهد داشت؛ اما استاد راهنما کیست؟ استاد راهنما درواقع یکی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه است که به پیشنهاد معاونت آموزشی دانشکده و حکم رئیس دانشکده، مسئولیت هدایت و مشاوره تحصیلی دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف را در زمینه مشکلات آموزشی، پژوهشی و فردی بر عهده می‌گیرد.
دانشجو برای انتخاب استاد راهنما باید فرایندی را طی کند. اول از آنکه موضوع مورد علاقه خود را تعیین کند و پس از آن به سابقه علمی اساتید رفته و باید ببیند کدام یک از اساتید مطالعات بیشتری همسو با موضوع مورد علاقه او انجام داده‌اند. این نکته بسیار با اهمیت است چراکه تخصص استاد راهنما به عنوان راهنمای دانشجو می‌تواند کمک شایانی به دانشجو بکند و هر چه تخصص استاد راهنما در آن زمینه بیشتر باشد دانشجو می‌تواند کمک بیشتری دریافت کند.
اما نکته مهم دیگر باید در رابطه با انتخاب استاد راهنما به آن باید توجه کرد این است که استاد مورد نظر بسیار پر مشغله نباشد که وقت لازم را نداشته باشد که بتوانند راهنمایی مورد لازم را به دانشجو بدهد؛ بنابراین مد نظر قرار دادن استاد راهنمایی که مشغله کمتری دارد بسیار بهتر است.
دانشجو باید اساتیدی را انتخاب کند که استاد به پژوهش علاقه داشته باشد چون انتخاب اساتیدی که به پژوهش علاقه ندارند می‌تواند باعث سرخوردگی و عدم موفقیت دانشجو در به اتمام رساندن پایان‌نامه سود.

انتخاب اساتید راهنما

تعیین استاد راهنما برای رساله

استاد راهنما بهتراست چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ 

نگارش فصول پایان نامه

مشخصات استاد راهنمای خوب

حمایت استاد از دانشجو
حمایت از دانشجو در امر نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد امر مهمی است که در دوره نوشتن پایان‌نامه بسیار اهمیت دارد. چراکه دانشجو استاد راهنما را به عنوان تنها حامی در انجام پژوهش خود می‌بیند.
در دسترس بودن
استاد راهنما به طور منظم باید با دانشجو ملاقات کند، اختصاص زمان کافی برای به دانشجو اختصاص دهد و قابل در دسترس بودن از طریق چندین رسانه (به عنوان مثال، ایمیل، تلفن) است – به خصوص اساتیدی که اساتید پروازی هستند.
داشتن علاقه و اشتیاق
وجود علاقه و اشتیاق از عناصر مهم یک استاد راهنما است چراکه بدون انگیزه و علاقه اساتید نمی‌توانند به دانشجو کمک شایانی بکنند و راهنمایی لازم را به دانشجو اراده نخواهند داد. اساتید با انگیزه همیشه بر موفقیت دانشجو نظارت می‌کنند و از موفقیت آن‌ها لذت می‌برند.

دانش و تخصص مورد نیاز
اساتید راهنما ایدئال کسانی هستند که در زمینه تحقیقات دانشجویی تخصص دارند. دانشجویان برای استاد راهنمایی که می‌تواند از دانش خود در این زمینه برای درک و نشان دادن چگونگی تناسب موضوع پایان نامه دانشجو در حوزه وسیع‌تر استفاده کند، ارزش زیادی قائل هستند.
ارتباط خوب
اساتید راهنمایی ایده آل مهارت‌های ارتباطی خوبی دارند. به‌ویژه: مهارت‌های شنیداری خوب؛ تمایل به حفظ گفتگوی باز در مورد پروژه، پیشرفت و مشکلات آن؛ توانایی برقراری ارتباط باز، صادقانه و منصفانه در مورد مسائلی که در زمان گفتگوی آن‌ها به وجود می‌آیند؛ و شفاف‌سازی انتظارات با توجه به مواردی مانند روند تکمیل پایان‌نامه دکتری یا کارشناسی ارشد، ملاحظات بودجه و نقشی که هر یک از طرفین باید در انجام تحقیقات پروژه ایفا کنند.
بازخورد سازنده
دانشجویان یک ناظر ایدئال را کسی می‌دانند که بازخورد و انتقادی سازنده و سریع از کارشان ارائه می‌کند. علاوه بر این، دانش‌آموزان به ثبات در بازخورد داده شده اهمیت می‌دهند. برخی برای ثبات در طول زمان ارزش قائل بودند. این اغلب نشانه آن است که سرپرست و دانش‌آموز تمرکز یکسانی در مورد پروژه دارند.

بهتر است سراغ چه اساتیدی نرویم؟

استاد راهنمایی مشغله
استادی که پر مشغله است نمی‌تواند راهنمایی لازم را در زمان نوشتن پایان‌نامه به دانشجو ارائه دهد.
استاد با بازخورد ضعیف
زمانی که استاد نتواند بازخورد مناسب در زمان نوشتن پایان‌نامه ارائه دهد دانشجو را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.
استاد راهنمایی فاقد تعهد و علاقه
استاد راهنما برای کمک به دانشجو نیاز به تعهد و علاقه دارد.
استاد با ارتباط ضعیف
اساتید راهنما باید دارای ارتباط اجتماعی بالا باشند چراکه بدون ارتباط نمی‌توانند با دانشجو رابطه نزدیکی برقرار کنند و دانشجو نمی‌تواند از تخصص او استفاده کند.
استاد با انتظارات غیرواقعی
از اساتیدی که انتظارت غیرواقعی دارند باید دور کرد چراکه باعث درماندگی و خسته شدن دانشجو خواهد شد.
استاد بدون تخصص در موضوع مد نظر
دانشجو باید استاد را به عنوان استاد راهنمایی خود انتخاب کند که در موضوع مد نظر او تخصص داشته باشد.

راهنمایی نگارش پایان نامه

مشخصات استاد راهنمای نامناسب

وظیفه استاد راهنما در قبال پایان‌نامه چیست و چه راهنمایی‌هایی از او بخواهیم؟

وظایف خوب استاد راهنما

وظایف استاد راهنما

در مورد فرمول‌بندی و ترسیم موضوع تحقیق و سؤال تحقیق مشاوره دهد
مشاوره در رابطه با بحث و ارزیابی فرضیه‌ها و روش‌ها علی الخصوص در مرحله نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد
مشاوره در رابطه با بحث در مورد نتایج و تفسیر آن‌ها
بحث در مورد جنبه‌های مختلف ارائه کتبی (ساختار، زبان، ارجاع، مستندات و غیره)
کمک به دانشجو برای ورود در محیط‌های علمی مرتبط
ارائه کمک در استفاده از ادبیات دانشگاهی و داده‌های مرتبط (کتابخانه، آرشیو، منابع اینترنتی)
رهنمودهایی در زمینه انتشار دانشگاهی ارائه دهد
ارائه راهنمایی در مورد مسائل مربوط به اخلاق پژوهشی مربوط به پایان‌نامه بعنوان مثال در انجام فصل دوم پایان نامه

نکات مهم دیگر در انتخاب استاد راهنما

نکته مهم اول: در بسیاری  از دانشگاهها بدلیل کمبود اساتید یا پر بودن باکس اساتید راهنما؛ گاها مشاهده میشود که از سمت مدیر گروه به دانشجو پیشنهاد می شود از اساتیدی غیر مرتبط با رشته تخصصی خودشان بعنوان استاد راهنما کمک بگیرند. چنین پدیده ای فقط در برخی از دانشگاههای ایران مشاهده می شود و در دانشگاههای معتبر به شوخی بیشتر شبیه است! دانشجویان به هیچ عنوان نباید زیر بار چنین اقدامی بروند و مطمئن باشید پایان نامه تان از مسیر صحیح خود خارج شده و معضلات متعددی پیش خواهد آمد. بعنوان مثال در یکی از دانشگاههای آزاد برای دانشجویی که در صدد نگارش پایان نامه روانشناسی بود توصیه شد که از استاد مدیریت کمک بگیرد!

نکته مهم دو: استاد محترم راهنما باید تسلط کامل به روشهای مختلف تحقیق داشته باشد تا بتواند دانشجو را در مسیری درست هدایت کند. مکررا مشاهده شده است که برخی از اساتید بدلیل عدم تسلط به روشهای تجزیه و تحلیل داده ها ؛ دانشجویان را از مسیر صحیح خارج کرده و با انبوهی از معضلات مواجه کرده اند. اهمیت این مساله تا حدی است که در برخی از دانشگاهها برای رساله دکترا علاوه بر استاد راهنما و استاد مشاور؛ یک استاد تحت عنوان «استاد روش تحقیق» تعیین می کنند که وظیفه اش فقط نظارت و راهنمایی دانشجو در اجرای متدولوژی است.

نکته مهم سوم: همانطور که می دانید در مقطع دکتری دانشجویان علاوه بر نوشتن رساله و دفاع از آن؛ موظف هستند دو مقاله علمی پژوهشی نیز نوشته و چاپ کنند. برخی از اساتید راهنما خود عضو هیئت تحریریه مجلات معتبر و مورد تایید وزارت علوم هستند که این مساله می تواند یک امتیاز مثبت برای دانشجو باشد چراکه دانشجو پس از استخراج مقاله از رساله خود می تواند با استفاده از روابط استاد محترم راهنما، فرایند چاپ مقاله که گاها بسیار طولانی و فرسایشی است را کوتاه و تسریع نماید.

نکته مهم چهارم: سعی کنید فقط در جستجوی اساتید راهنمای ساده جو و منعطف نباشید.  هرچند استاد راهنمایی که بسیار سخت گیر باشد هم مناسب نیست اما اساتیدی که اصلا سخت گیری ندارند هم برای روند آموزشی شما مناسب نیستند. علی الخصوص اگر در مرحله نگارش پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد هستید و قصد دارید در آینده در سطح دکترا ادامه تحصیل دهید. در چنین شرایطی اگر استاد راهنما خیلی ساده پذیر باشد؛ مطمئن باشید که در سطوح بالاتر به مشکل برخواهید خورد.

نکته مهم پنجم: در تمام مراحل پایان نامه از تخصص اساتید بهره بگیرید و اجازه ندهید اظهار نظر استاد راهنما در خصوص فصول پایان نامه به آخر کار موکول شود. علی الخصوص در انجام فصل چهارم پایان نامه توجه داشته باشید که پیش از شروع این فصل؛ تایید فصل سوم را از استاد گرفته باشید چرا که فصل سوم پایان نامه پیش نیاز فصل چهارم است.

با موسسات معتبر و همکار ما آشنا شوید:

بهترین موسسه انجام پایان نامه مدیریت
موسسه ایرانداکیومنت یکی از بهترین موسسات سطح کشور در زمینه مشاوره پایان نامه مدیریت است

مشاوره انجام پایان نامه حقوق خصوصی
یکی از قدیمی ترین موسسات فعال در زمینه آموزش و انجام پایان نامه حقوق خصوصی؛ مجتمع دانشداران می باشد.

انجام پروپوزال و پایان نامه روانشناسی
برای استفاده از مجربترین اساتید رشته روانشناسی در امر مشاوره؛ می توانید با دانشورزان تماس بگیرید

نگارش پایان نامه حسابداری
مجتمع درگاه دانش برای تمامی دانشجویان حسابداری نامی شناخته شده است با خیال راحت انتخاب کنید